لایه داخلی در مرکز سیم بکسل برای نگهداری لایه‌های اصلی است تا ضمن کار و حرکت که لایه‌ها تحت کشش و خمش قرار می‌گیرد فرم خود را از دست ندهند. دو نوع لایه داخلی در سیم بکسل مصرف می‌شود:
۱) لایه داخلی فیبری کنفی f.c ، کنف یا پلی پروپیلن یا آزبست
۲) لایه داخلی فولادی s.c

لایه داخلی فیبری کنفی یا fiber main core:
این نوع لایه از فیبر مصنوعی از درختان مانیلا و آزبست و پلی‌پروپیلن تشکیل شده است. فیبر قبل از قرار گرفتن داخل سیم بکسل باید به روغن آغشته گردد تا ضمن اینکه از زنگ زدن سیم‌ها جلوگیری می‌کند، امکان لغزش لایه‌های سیمی روی لایه داخلی هنگام کار باشد. این نوع لایه در مواردی که حرارت محیط کار زیاد است و سیم تحت بار مورد لهیدگی قرار می‌گیرد قابل استفاده نیست ولی قابلیت انعطاف سیم بکسل زیاد می‌باشد.
آزبست و پلی پروپیلن که از پنبه تحت عملیات مختلف ساخته می‌شود، بهتر و مقاوم‌تر از فیبر است. سیم بکسل مغزی کنفی را در در کارخانه داخل حوضچه مخصوص پر از روغن به مدت ۳-۲ ساعت در درجه حرارت ۱۰۰-۸۰ درجه سانتیگراد حرارت می‌دهند تا روغن رقیق گردیده و کنف خاصیت روغن پذیری داشته باشد. در موقع کار که نیروی کششی به سیم بکسل وارد می‌شود مقداری از روغن‌ها در اثر فشار کلاف از مغزی کنف خارج شده و تمام رشته‌های سیم بکسل سرویس می‌شوند، همین امر باعث طولانی شدن عمر سیم بکسل می‌گردد.

لایه داخلی فولادی یا wire main core:
این نوع لایه از یک سیم یا چند سیم نظیر سایر لایه‌های سیمی و در بعضی موارد با ساختمان پیچیده‌تر از سایر لایه‌ها تشکیل شده است. معمولاٌ از ۱۹ سیم تشکیل شده و اغلب سیم بکسل‌های با قطر کمتر دارای این نوع لایه داخلی می باشند. از آنجایی که در مواردی از مصرف، قدرت و استحکام بیش از هر عاملی مدنظر است در این موارد از سیم بکسل‌های مغزی فولادی استفاده می‌گردد. جرثقیل‌های قسمت فولادسازی یا نقاطی که سیم بکسل تحت حرارت قرار می‌گیرد، بخاطر اینکه سیم بکسل‌های مغزی فولادی دارای مقاومت و استقامت بیشتر می‌باشند، از این نوع سیم بکسل‌ها استفاده می‌کنند.
در طناب‌های فولادی قطر پائین معمولاٌ یک کلاف بافته می‌شود اما در طناب‌های فولادی با قطر بالا خود یک طناب مستقل می‌باشد که در مرکز طناب قرار می‌گیرد و عمده‌ترین خواص آن این است که برای کلاف‌های بیرونی حفاظت بیشتری را ایجادکرده و ضمن کار باعث دفرمه شدن سیم نشود و توزیع بهتری از نیروی کششی را در هر یک از کلاف‌ها ایجاد نماید.

لایه داخلی مستقلindependent wire rope core:
سیم با لایه مستقل از هفت لایه سیمی (۷*۷) تشکیل گردیده است. بکسل‌های با لایه داخلی مستقل برای کارهای سنگین و مقاوم در برابر لهیدگی و مچاله شدن بکار می‌روند. دو نوع سیم بکسل با لایه فولادی داخلی و مستقل در محیط‌های کار گرم مناسب هستند و مقاومت کلی سیم بکسل را ۵/۷% زیادتر می‌کند.